Nidoje vyko meninė vaikų akcija už švarią Baltijos jūrą

Fotografas Vacys Valužis

Š.m. rugsėjo 17 d., penktadienį, Nidoje, Baltijos jūros pakrantėje vyko meninė vaikų akcija „Gyva Baltija“, kurios metu Lietuvos vaikai ragino saugoti Baltijos jūrą nuo užterštumo ir sakė „Ne!” Nord Stream dujų vamzdžiui. Vaikų akimis suaugusieji užsikimšo ausis, užsidengė akis ir užgniaužė savo balsą, leidžia niokoti Baltijos jūrą ir niokoja ją patys. 

Akcijoje dalyvavo daugiau nei 300 vaikų iš Nidos, Juodkrantės, Klaipėdos ir Plungės mokyklų. Vaikus pasveikino Neringos meras Vigantas Giedraitis, Nidos mokyklos direktorė Rūta Žeimienė,  europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė, vaikų rašytojas Vytautas V. Landsbergis ir Neringos parapijų klebonas Rimvydas Adomavičius.

Klebonas kartu su vaikais palaimino Baltijos jūrą malda ir giesmėmis, iš savo nuoširdžių vaikiškų širdžių jie siuntė jūrai meilės spindulius, linkėjo, kad ji pasveiktų ir išsivalytų.  Sustoję prie jūros jie užsikimšo ausis, užsidengė akis ir užgniaužė savo balsą, parodydami kaip elgiasi suaugusieji niokodami ir leisdami kitiems niokoti Baltijos jūrą. Susikibę rankomis vaikai klausėsi jūros balso ir savo šypsenomis saugojo Baltiją nuo ją niokojančių jėgų.

Vėliau vaikai leido aitvarus, tarp jų ir milžinišką šešiasdešimties metrų ilgio žalčio Žilvino aitvarą, kuris simbolizavo gyvybės grįžimą į jūrą, destruktyvių procesų sustabdymą ir jūros atsigavimą. Vaikai taip pat vaikščiojo slėpiningais labirinto takeliai, kuriuose akmenukų ir šakelių forma palikdavo savo palinkėjimus jūrai ir svajones apie švarią Baltijos jūrą, prie kurios jie galėtų jaustis saugūs ir sveiki. Šia akcija jaunoji karta demonstravo ekologinį jautrumą ir atsakomybę už aplinką, kurioje gyvename.

Akcijos skeptikai teigė esą vaikai dar nėra tokie sąmoningi, kad suprastų ir rūpintųsi ekologinėmis Lietuvos problemomis.  Vaikų rašytojo Vytauto V.  Landsbergio nuomone už dešimties metų šie vaikai stos prie valstybės vairo. Kuo anksčiau jie pasijus atsakingi už savo kraštą ir jo ateitį, tuo geriau. „Juk turi užaugti idealistų karta, kuri paskui save pakels ir visą Lietuvą. Nederėtų stumti vaikus šonan nuo nūdienės Lietuvos problemų. O ekologija – itin rimtas ir atsakingas iššūkis visam pasauliui, kurio dabartiniai mūsų politikai dažnai neįstengia rimtai ir sąžiningai atlikti“ – teigė vaikų rašytojas vakare su vaikais kūręs laimingą pasakos „Eglė – žalčių karalienė“ pabaigą.

"Pasakose yra užkoduota daug išminties, kuri yra perduodama iš kartos į kartą. Neretai pasakos yra pakeičiamos siekiant pavergti tautas. Pasakos, kurios baigiasi nelaimingai formuoja pasyvų požiūrį, todėl labai svarbu atkurti originalią pasakos struktūrą, kuri formuotų vaikų sąmonę atsakomybei ir aktyvumui. Vaikų sukurtoji pasakos „Eglė – žalčių karalienė“ pabaigos versija baigėsi laimingai. Po Žilvino užkapojimo, pasigedę savo kunigaikščio, iš jūros ėmė lįsti įniršę žalčiai.  Jie pagrasino sunaikinti visą brolių giminę, nužudžiusią jų valdovą, bet broliai  išprašė galimybės pasitaisyti. Jie Žilvino krauju sutepė sukapoto milžino kūną ir šis atsigavo. Tuo pat krauju buvo atgaivinta ir Eglė su vaikais – jie pasitraukė atgal į savo gintaro karalystę Baltijos gelmėse, pažadėję sugrįžt tada, kai žmonės taps geri, draugiški ir ims saugoti šventą Baltijos jūrą" - įspūdžiais dalinosi Vytautas V. Landsbergis.

AKCIJOS ORGANIZATORIAI:  žurnalistė Liepa Rimkevičienė ir aplinkai draugiškesnio gyvenimo būdo portalas GYVA.LT.

AKCIJOS PARTNERIAI: europarlamentarų Vytauto Landsbergio ir Radvilės Morkūnaitės biurai, Neringos savivaldybė, Lietuvos fotomenininkų sąjunga, klubas „Lietuvos aitvarų judėjimas“, radijo stotis „Neringa FM“, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“.

DAUGIAU INFORMACIJOS


| naujienų archyvas |

Nuotraukų galerija


| atgal | į viršų | spausdinti |